Projekt Erasmus+ „Trojhlas“ je realizovaný Súkromnou školou umeleckého priemyslu v Žiline od 01. 09. 2019 do 31. 08. 2022. Hlavným cieľom česko-slovensko-poľského partnerstva je prepojiť odborné vzdelávanie umeleckého zamerania s praktickou činnosťou, implementovať netradičné výtvarné techniky do výchovno-vzdelávacieho procesu a vymeniť si osvedčené postupy práce medzi partnerskými školami – Střední uměleckoprůmyslová škola, Jihlava a Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara, Zakopane.
V termíne od 14. 03. 2022 do 18. 03. 2022 sa uskutočnil prvý zo série troch tematických workshopov zameraný na netradičné výtvarné techniky. Pod vedením Ing. Šimona Klačka a za účasti dvoch osemčlenných skupín žiakov a štyroch pedagogických zamestnancov zo Zakopaného a Jihlavy bola realizovaná naša prvá virtuálna mobilita. Cieľom workshopu, ktorý bol tematicky zameraný na fotografiu a počítačovú grafiku, bolo získať nové vedomosti a odborné zručnosti žiakov pri spracovaní netradičných fotografických a grafických techník a osvojiť si získané poznatky v praktickej činnosti prostredníctvom rovesníckeho vzdelávania. Počas päťdňového online workshopu boli prezentované netradičné metódy a formy práce, výtvarné techniky, materiály a technologické postupy v oblasti fotografického dizajnu.
Ing. Šimon Klačko a žiačky študijného odboru fotografický dizajn z II.B – Anna Kováčová a Dominika Ozaniaková – predstavili uplatnenie fotochemickej modrotlače (kyanotypie) vo výtvarnom umení, tvorbu a úpravu analógových a digitálnych fotografií a spracovanie fotografií prostredníctvom moderných 2D softvérov. Tematického workshopu sa zúčastnil aj Mgr. art. Martin Záhumenský, ktorý odprezentoval možnosti využitia 3D technológií pri spracovaní fotografií.
Tematický workshop kyanotypie, prezentovaný v anglickom jazyku prostredníctvom našich žiačok a pedagógov, priniesol spojenie teoretických poznatkov s praktickou činnosťou. Naši partneri a žiaci z Poľska a Čiech ocenili organizáciu mobility, profesionalitu, odbornosť a prístup lektorov a aktivitu našich žiakov. Poďakovanie za organizáciu a technické zabezpečenie virtuálneej mobility, ktorá bude pokračovať prezenčnou päťdňovou aktivitou v Žiline na konci školského roka 2021/2022, patrí Ing. Šimonovi Klačkovi.
Aktuálne výstupy z virtuálnej mobility sú súčasťou výstavy žiackych prác, inštalovanej vo vestibule Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline.
PaedDr. Peter Majer
Fotoalbum z tematického workshopu kyanotypie