Medzinárodná stáž v Dubline

Tento školský rok sa programu Erasmus+ zúčastnilo 15 žiakov a žiačok z obidvoch tried tretieho ročníka. Mali sme možnosť odcestovať do zahraničia a zúčastniť sa trojtýždňovej stáže v rôznych firmách v Dubline. Budúcich „Erasmákov“ chceme oboznámiť s praxou v zahraničí, ktorú by mohli nasledujúce ročníky absolvovať. Pridali sme aj nejaké typy, ktorými sa môžete pri vašom pobyte riadiť.

Aneta Kubátková, III.B:

Moja stáž v Dubline bola nezabudnuteľným dobrodružstvom. Prvé dni v Dubline boli plné zvuku írskeho prízvuku, zápachu čerstvého dubového piva a pôsobivých historických pamiatok, ktoré túto krajinu definujú. Moje pracovné prostredie v miestnej spoločnosti mi otvorilo dvere k novým spôsobom myslenia a pracovnej etike. Spolupráca s miestnymi kolegami priniesla nové pohľady na riešenie problémov a tímovú prácu.

Pracovala som v spoločnosti „The Giant Company“, ktorá sa zaoberala projektom vytvorenia najväčšej hýbajúcej sa sochy s výškou 30 metrov. Ich heslo „Everybody Can Become a Giant“ definovalo celý projekt. Ľudia, ktorí sa oskenujú, svojím skenovaním prispejú k vytvoreniu obrovského obrazu, ktorý sa premietne na túto sochu, čím sa v určitom zmysle sami stanú „giant“.

Táto socha by mala byť súčasťou veľkého komplexu, kde sa budú uskutočňovať rôzne akcie. Festivaly, koncerty, reštaurácie a bary budú vytvárať priestor pre jedinečné zážitky a nové pohľady na svet.

Základným kameňom konceptu, na ktorom bola postavená firma, kde som mala príležitosť pracovať, bola fascinujúca história. Táto myšlienka vychádzala z obdobia, keď ľudia v minulosti, v dávnej pravekej ére, žili s obrovskými bytosťami a v istom momente s nimi aj bojovali. Avšak neskôr, v období starovekého Grécka a Ríma, sa ľudia naučili akúsi formu spolupráce s týmito obrovskými bytosťami, ktoré sa stali akýmsi druhom bohov. Toto historické spojenie s obrovskými postavami bolo základným motívom pre motto firmy, kde som mala možnosť pracovať  – „Everybody Can Become a Giant“.

Moja práca v tejto firme bola rozmanitá. Zahŕňala komunikáciu s návštevníkmi, manažovanie sociálnych médií, tvorbu inšpiratívnych citátov, riešenie problémov týkajúcich sa projektu a spoluprácu s technickým tímom, riešenie problémov, ako vylepšiť projekt s investormi z celého sveta, vytváranie reklamy pre firmu Pepsi, ktorej som bola aj súčasťou.

Cestovanie v Dubline bolo náročné kvôli rannému ruchu v centre mesta. Autobusy, vlaky a miestne spoje boli nevyhnutnosťou pre každodenné cestovanie. Napriek tomu som mala možnosť preskúmať dublinské centrum, najlepší donut v živote, ako aj okolie, ako napríklad Howth, múzeá, prístavy a ďalšie zaujímavé miesta. Vysoké ceny v meste ale neprispievali k prospechu mojej peňaženky. :/

Ubytovanie v rodinách a stravovanie boli zaujímavou skúsenosťou. Raňajky nám pripravovali každé ráno, ale ich stravovací režim bol pre mňa nezvyčajný  –  veľké porcie na večeru a minimálny obed, na raňajky cereálie. Okrem toho sme sa stretli s nečakanými udalosťami, keď sme sa museli presťahovať do inej rodiny kvôli nečakanej tragickej udalosti v rodine našich hostiteľov.

Aj keď nie všetko bolo dokonalé, stretli sme mnoho zaujímavých ľudí, českých susedov a vytvorili sme si mnohé spomienky. Bola to skvelá príležitosť pre osobný a profesionálny rast.

Práca vo firme ma tiež zoznámila s úžasnými ľuďmi, ako napríklad s veľmi milým dievčaťom z Holandska. Zlepšila som si svoje znalosti anglického jazyka a komunikácie, aj keď bolo niekedy náročné rozumieť írskemu prízvuku.

Aneta Pirníková, III.A:

V Dubline som pracovala pre rodinnú firmu, ktorá podnikala v predávaní alkoholu dovážaného z celého sveta. Okrem toho, že majú v prevádzke dve kamenné predajne, záujemcovia si môžu ich tovar objednať aj online. Pre ich hlavnú stránku s názvom thecru.ie som vytvárala bannery, ktoré budú v určitých intervaloch podľa sezóny zverejňovať na hlavnej webovej stránke.  Napríklad som vytvorila grafiku, ktorá označovala, že aj u nich práve prebieha Black Friday, ktorý zachvátil celý Dublin ešte počas nášho pobytu v Dubline. Vytvorila som taktiež reklamu oznamujúcu vianočné obdobie alebo povianočný výpredaj tovaru. Moja supervízorka taktiež spravovala účet na sociálnych sieťach, kde mi dala za úlohu vytvárať pre ňu príspevky o predaji. Niektoré z príspevkov taktiež slúžili ako náučný materiál o rôznych štýloch a druhoch alkoholu. Keďže firma v jednej z predajní predávala aj alkoholy luxusného pôvodu, bolo dobré, keď si človek naštudoval čo to o ich pôvode a vlastnostiach. Taktiež pomáhali zákazníkovi vybrať si zo širokej škály ponuky rôznych príchutí.

Ubytovanie bolo zabezpečené formou hosťovských rodín. Niektorí z nás boli ubytovaní spoločne, no stalo sa aj, že môj spolužiak šiel do rodiny sám. Ja som mala to šťastie, že som sa tam pri nich cítila skoro ako doma. Nielen s nimi, ale aj s mnohými ďalšími ľuďmi som nadobudla kontakty na nezaplatenie.

Raňajky a večeru sme mali zabezpečenú v rodine a na obedy sme dostali grant. Nečakajte však, že ušetríte. Za obyčajnú vifonku som tam zaplatila viac ako dvakrát toľko, čo na Slovensku a na ostatné jedlo to platí rovnako.  

Zväčša každému z nás trvala cesta z ubytovania do firmy cez hodinu. Na začiatku pobytu sme mali prednášku  o  mestskej doprave. Vysvetlili nám, ako fungujú rôzne typy dopravy. Spoje, ktorými sme sa do firmy mali dostať, sme si však hľadali sami. Mne cesta trvala skoro dve hodinky. O 7:10 som odchádzala z ubytovania a o deviatej som bola vo firme. Výhľad z autobusu bol však krásny, takže mi cesta ubehla rýchlo. Doprava tam funguje trošku inak ako u nás, takže toto sú nejaké moje typy na cestovanie:

Google maps vám dokážu ukázať presný čas odchodu autobusu, na rozdiel od tabuliek v meste. Ak idete cez centrum, využite greenline (vlak ktorý ide cez celý Dublin). Na rozdiel od autobusov chodí vždy presne a nie je ani tak plný, ako by ste si mysleli. Google maps vám nie vždy vygenerujú najlepšiu trasu. Kým som teda nezačala využívať greenline, tak sa mi občas stalo, že som zmeškala nejaký ten prestup. Nezabudnite na bus zamávať, lebo vám nezastaví a nezabudnite pozdraviť vodiča:).

Odporúčam pochodiť galérie, ako napríklad Hugh Lane, National Gallery of Ireland a iné. Výlet na útesy bol pre mňa najväčšou topkou. Úžasný bol aj výlet do vedľajšieho prístavného mesta Bray. Určite choďte pozrieť aj botanickú záhradu alebo zájdite do hocijakého parku v meste, určite si tam príjemne oddýchnete.  

Aneta Kubátková a Aneta Pirníková