Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline nadviazala medzinárodnú spoluprácu s novými zahraničnými partnermi, s ktorými plánuje realizovať počas nasledujúcich školských rokov projektové aktivity v rámci programu Erasmus+ a kľúčovej akcie KA2 – Spolupráca medzi organizáciami a inštitúciami.
Od 1. apríla 2024 do 31. marca 2026 budeme realizovať medzinárodné partnerstvo „AI for Creativity“ (KA220 – Kooperačné partnerstvá v odbornom vzdelávaní a príprave). Predkladateľom a hlavným partnerom projektu je Fundacja ARTeria, Zabrze (Poľsko).
Cieľom poľsko-francúzsko-belgicko-taliansko-španielsko-slovenskej spolupráce je rozvíjať digitálne zručnosti žiakov a prispôsobiť sa zmenám v kreatívnom priemysle (s využitím nástrojov umelej inteligencie) pre potreby európskeho trhu práce, inovovať obsah umeleckého vzdelávania a zvýšiť záujem žiakov o moderné technológie.
Aktuálne partnerstvo šiestich krajín predstavuje inovatívny prístup k prepojeniu technológie a umeleckého vyjadrenia. Projekt Erasmus+ plánuje využiť silu umelej inteligencie (AI) na obohatenie a transformáciu tvorivého procesu v rôznych umeleckých disciplínach. Zlúčenie umelej inteligencie a umenia otvára nové možnosti, kladie výzvy tradičným hraniciam a podporuje medzisektorovú spoluprácu. Zámerom kooperačného partnerstva je preskúmať synergický vzťah medzi technológiou a umeleckými disciplínami, ako sú vizuálne umenie a dizajn.
Integráciou nástrojov a techník umelej inteligencie smerujeme k posunu hraníc kreativity, umožníme žiakom preskúmať nové myšlienky, experimentovať s novými formami vyjadrenia a komunikovať s rôznorodým publikom. Plánované workshopy, školenia a vzdelávacie aktivity vytvoria dynamické vzdelávacie prostredie, ktoré posilní účastníkov, aby prijali technológiu umelej inteligencie ako nástroj pre umelecké vyjadrenie.
Na príprave a tvorbe aktuálneho projektu za slovenskú stranu sa podieľali PaedDr. Peter Majer a Mgr. art. Martin Záhumenský.
Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy