Čitateľská súťaž má ďalšie výherkyne

Víťazkou školskej čitateľskej súťaže „Kniha“ za mesiac január 2025 v kategórii recenzia slovensky písanej knihy sa stala Tamara Laurincová z III.A. Poslala nám recenziu na knihu Vzkriesenie, ktorej autorom je Lev Nikolajevič Tolstoj.  

Príbeh románu sa zameriava na osudy kniežaťa Dmitrija Ivanoviča Nechľudova, úspešného a privilegovaného aristokrata, ktorý sa musí vyrovnať so svojimi dávnymi morálnymi zlyhaniami. Nechľudov sa stretáva s Kaťušou Maslovovou, bývalou slúžkou, ktorú zviedol a následne opustil. Kaťuša sa medzitým stala prostitútkou a neprávom bola odsúdená za vraždu. Nechľudov si uvedomuje svoj podiel na jej páde a rozhodne sa napraviť svoje chyby tým, že jej pomôže dosiahnuť spravodlivosť a vykúpenie. Cez tento príbeh sa vykresľuje Nechľudovovu cestu od viny, cez pokánie až po duchovnú premenu.

Jedným z najsilnejších aspektov Vzkriesenia je psychologická hĺbka postáv. Nechľudov nie je typický hrdina – jeho morálna cesta je plná pochybností, výčitiek a boja s vlastným egoizmom. Jeho charakter je realistický. Na druhej strane, Kaťuša je symbolom obete nespravodlivosti a spoločenského útlaku. Jej životný osud poukazuje na to, ako ľahko spoločnosť odsúdi jednotlivca, pričom ignoruje vlastnú vinu. Postavy vedľajších väzňov, sudcov a byrokratov zase zosobňujú chlad a neosobnosť systému, ktorý ničí ľudí bez ohľadu na ich príbeh.

Tolstoj cez tento román nenápadne, ale naliehavo kladie otázky o tom, čo je spravodlivosť, pravda a morálna povinnosť človeka. Autor sa nespolieha iba na náboženské dogmy, ale vyzýva čitateľa k osobnému zamysleniu a hľadaniu duchovnej pravdy. Kritizuje nielen jednotlivcov, ale aj celé inštitúcie, pričom zdôrazňuje, že skutočné vzkriesenie je možné len vtedy, ak sa človek dokáže pozrieť pravde do očí a konať podľa svedomia. Tolstoj pripomína, že skutočná spravodlivosť a zmena musia začínať v srdci každého človeka.

Tamara sa vyjadrila, že ju dielo veľmi zaujalo a značne poznačilo tým, že sa nikdy tak hlboko nezamýšľala nad tým, ako sú ľudia schopní odignorovať ich činy a nepriznať si vinu. Určite ho odporúča prečítať ľuďom, ktorí sa chcú zamyslieť nad hlbšími otázkami života a ľudskej morálky. Hoci je príbeh zakotvený v ruskej spoločnosti 19. storočia, jeho význam môžeme určite uplatniť aj dnes.

Čitateľskú súťaž v kategórii recenzia anglicky písanej knihy za mesiac január 2025 vyhrala Karolína Kasajová z II.A s recenziou knihy Powerless od americkej autorky Lauren Roberts.

Lauren Roberts napísala knihu Powerless (Bezmocná) ako 18-ročná, a keď jej ju o dva roky neskôr vydali, okamžite sa stala medzi mladými čitateľmi bestsellerom. A niet sa čomu čudovať, pretože len málokto dokáže preniknúť do sveta a mysle mladých ľudí tak, ako ich rovesník a tejto mladej spisovateľke sa to s jej fantasy románom rozhodne podarilo.

Ako píše Karolína vo svojej recenzii, Lauren v tejto knihe predstavuje fascinujúci a jedinečný svet plný mágie, nečakaných zvratov, sily lásky a strhujúcich momentov, ktoré čitateľa tak pohltia, že knihu nedokáže odložiť. Sústredí sa najmä na vzťah medzi dvomi hlavnými postavami (Pae a Kai) a na to, ako sa počas deja vyvíja – nie je len o vzájomnej príťažlivosti či vášni, ale aj o emocionálnom raste, podpore a dôvere. Spoločne čelia výzvam a smrteľne nebezpečným skúškam, ktoré ich nútia otvoriť sa jeden druhému a naučiť sa navzájom si dôverovať.

Ako Karolína správne postrehla, príbeh zároveň ukazuje emocionálne uzdravenie, osobné boje a bolesť zo straty blízkych. Nejde len o príbeh lásky, ale aj o objavovanie vnútornej sily a emocionálneho dozrievania. To, čo na tejto knihe Kaja skutočne obdivuje, je spôsob, akým sa venuje náročným témam, ktoré nás prinútia hlbšie sa zamyslieť nad naším konaním a jeho dôsledkami. Už teraz sa teší na ďalšie knihy v tejto sérii a nemôže sa dočkať, akým novým výzvam budú musieť postavy čeliť a ako sa s nimi vyrovnajú.

Víťazkám januárovej školskej čitateľskej súťaže gratulujeme a tešíme sa na ďalšie recenzie.

Mgr. Helena Kučerová a PhDr. Zuzana Ďurníková Ondráčková, PhD.