Čitateľská súťaž má ďalšie výherkyne

Víťazkou školskej čitateľskej súťaže s názvom „Kniha“ v kategórii slovenská recenzia za mesiac november 2022 sa stala Janka Gordíková z  I.A , ktorá nám predstavila „Neviditeľný život Addie LaRueovej“ od spisovateľky V.E. Schwab.

Príbeh hlavnej hrdinky sa Janke zo začiatku zdal chaotický, ale nakoniec zistila, že skákanie deja nielen v rokoch, ale aj v storočiach a tisícročiach má svoj dôvod. Tým dôvodom je kliatba… Všetko sa začína  útekom hlavnej hrdinky pred svadbou (narodila sa do 17. storočia), pretože nechcela premárniť svoj  život s mužom, ktorý ju nemiluje a ani ona jeho. Utečie do lesa, kde sa modlí, no zabudne na varovanie, že sa nemá modliť k bohom po súmraku, a to sa jej stane osudným. Zrazu pri nej stojí muž, presne ten, ktorého nespočetne veľakrát kreslila. Uzavrú dohodu – on jej dá budúcnosť, slobodu a neviazanosť. Ona, keď ju takýto život prestane baviť, svoju dušu. Má to však háčik. Jej  nespútanosť a sloboda spočíva v tom, že si ju nikto nikdy nezapamätá, ale ona si bude pamätať všetko. Pre rodičov je cudzinka, pre mnohých je len pocit déjà vu, inšpirácia… Až neskôr Addie zistí, že išlo o Temného, ktorý obchoduje s dušami, pomenovala ho Luc.

Addie vďaka kliatbe žije tristo rokov, zažila vojny, revolúcie, bola pri vzniku umeleckých smerov, novej módy a éry. Jeden deň v kníhkupectve však všetko zmení. Nedokáže zanechať stopu v ľudskej pamäti, nedokáže si ani nič zaznamenať. Keď ukradne knihu, predavač Henry si ju zapamätá. Dozvedáme sa, že aj on podpísal zmluvu s Temným, ale len na rok. Želal si, aby ho mal každý rád, aby bol pre všetkých dostatočný. V kliatbach je štrbina, ktorá mu umožňuje pamätať si Addie a jej umožňuje vidieť Henryho takého, aký v skutočnosti je. Z krádeže vzniká láska, ale aj na toto Luc myslel. Keď to Addie došlo, privolá ho a prosí, nech Henryho ušetrí za akúkoľvek cenu. Addie sa musí vzdať svojej duše. Z lásky k Henrymu súhlasí a kúpi mu svojím rozhodnutím život.

Autorka Janku privádzala do šialenstva, pretože kapitoly knihy skončila štýlom, že potrebovala hneď vedieť, čo sa stane ďalej. Napätie tam teda rozhodne bolo. Tiež ju mnohokrát prekvapil záver, skoro vždy čakala niečo úplné iné a nakoniec sa to skončilo tak, že by jej to ani vo sne nenapadlo. Janka knihu odporúča pre jej zaujímavý a napínavý príbeh. Addie bola síce odsúdená na zabudnutie, ale je to nezabudnuteľná postava a tiež kniha.

Čitateľskú súťaž v kategórii recenzia anglicky písanej knihy za mesiac november 2022 vyhrala Anna Kováčová z III.B s recenziou knihy The Perks of Being a Wallflower (Charlieho malé tajomstvá) od amerického spisovateľa, scenáristu a režiséra Stevena Chboskeho.

Anna si tento mesiac prácu na svojej recenzii podstatne sťažila, pretože porovnáva knihu, ktorá sa hneď po prvom vydaní stala bestsellerom, s jej filmovou verziou, ktorú režíroval samotný Steven Chbosky. Všíma si pritom nielen rozdiely, ktoré tieto dve rôzne „spracovania“ jedného a toho istého príbehu ponúkajú čo do obsahu a formy (kniha je písaná formou listov), ale veľmi vnímavo a presne  dokázala pomenovať aj rozdiely v tom, aký dojem v nej tento – a predsa iný príbeh – zanechal ako na čitateľke a na diváčke. Takáto úroveň vnímania si vyžaduje veľmi čitateľsky zrelú osobnosť, ktorou Anna nesporne je.

V skratke je táto kniha o dospievaní mladého chlapca – prváka na strednej škole, o jeho smutných, veselých, ale aj komických a tragických zážitkoch a určite sa v nej svojím spôsobom nájde každý tínedžer v Charlieho veku a bude prežívať jeho príbeh spolu s ním. Presne ako vo svojej recenzii píše Anna: „There were also some questions or themes at the end you can think about or discuss when you are done with the book, which I really loved, because that way the book can live in your head a little longer. I was really excited about every next Charlie’s letter and I hope you will be too. I would recommend this book mostly to youth older than 15. I hope you will fall in love with Charlie as much as I did and become a wallflower like him.”

Obidvom výherkyniam gratulujeme a tešíme sa na ďalšie recenzie.

Mgr. Helena Kučerová a PhDr. Zuzana Ďurníková Ondráčková, PhD.