Čitateľská súťaž má ďalšie výherkyne

Víťazkou  školskej čitateľskej súťaže s názvom Kniha za mesiac apríl 2024 v slovenskej sekcii sa stala Tamara Laurincová z II.A. Napísala recenziu na knihu Cudzinec, ktorej autorom je Albert Camus.

„Mama dnes zomrela. Alebo možno včera, neviem.“ Takto začína svetoznáme a veľmi významné, filozofické dielo od Alberta Camusa, a preto už pri prvej vete dostávame zimomriavky. K tomuto literárnemu dielu sa Tamara dostala, lebo ju veľmi zaujíma filozofia, a keďže je A. Camus jeden z najvýznamnejších filozofov, rozhodla sa prečítať jeho dielo s názvom Cudzinec. Spočiatku sa Tamara  bála, či to nebude príliš ťažké čítanie a či bude rozumieť všetkým jeho úvahám a myšlienkam, ale prišla na to, že dielo sa jej veľmi ľahko čítalo a aj chápalo. Camus píše veľmi stručne a jednoducho, nezaoberá sa zbytočnými opismi postáv alebo prostredia, skôr sa zameriava na monológy hlavnej postavy a dej príbehu. O čom toto dielo je?

Hneď na začiatku sa stretávame s hlavným protagonistom: Mersaultom, obyčajným úradníkom, ktorému práve zomrela jeho mama. Už vtedy si začneme všímať zvláštny prístup postavy k jeho okoliu. Nielen, že netrúchli nad smrťou jeho milovanej mamy, ale ešte je aj otrávený z toho, že musí šéfa požiadať o voľno, aby išiel na pohreb. Mersault je veľmi zvláštna, ale zaujímavá postava, pri ktorej si všímame jeho apatiu a ľahostajný postoj k veciam v živote. Po pohrebe jeho mamy sa Mersault vracia do svojho bežného života úradníka, akoby sa nikdy nič nestalo. Mersault žije ďalej a smrťou jeho mamy sa netrápi, dokonca si nájde priateľku Máriu, kolegyňu z práce.

Zlom v deji nastáva, keď Mersault zabije Araba a je odsúdený do väzenia. A síce ho na súde obhajujú jeho priatelia a aj jeho priateľka Mária, je odsúdený práve vďaka jeho apatickému prístupu. Keď sa Mersault ocitá vo väzení, nás Camus nevedie k správnemu či nesprávnemu úsudku o Meursaultovi, ale skôr nám ponúka úvahu o podstate ľudskej existencie a morálky. Camus prezentuje svoj koncept absurdného života, ktorý spočíva v neschopnosti nájsť absolútne hodnoty alebo zmysel vo svete, kde neexistuje Boh. Predstavuje nám svoju ideológiu, že život je absurdný a smiešny, a že nech robíme, čo robíme, aj tak nakoniec zomrieme. K tomuto záveru vlastne dochádza aj Mersault vo väzení. Dospeje k tomu, že nezáleží na tom, či zomrie teraz, alebo neskôr, pretože zomrie nakoniec tak či tak. Aj keď sa na začiatku spiera a zúfalo nechce zomrieť, nakoniec sa so svojím osudom zmieri.

Tamara zhodnotila, že Cudzinec je fascinujúce dielo, ktoré prináša hlboké úvahy o ľudskej existencii a absurdite života. Albert Camus svojím dielom otvára dvere k pochopeniu zložitosti ľudskej povahy a k otázke, čo znamená byť človekom vo svete, ktorý je bez zmyslu a hodnôt. Toto dielo je nevyhnutným čítaním pre tých, ktorí sa zaujímajú o filozofiu a ľudskú psychiku. Určite ho odporúča, ak sa chcete zamyslieť nad zmyslom života. Celková atmosféra príbehu a Camusov stručný štýl písania ju vtiahol do deja už na začiatku. Dielu dáva hodnotenie 5/5 a plánuje sa k nemu znova vrátiť a prebrať ho viac do hĺbky. Ak má niekto rád hudbu pri čítaní, odporúča tento playlist, hudba jej pomohla viac sa ponoriť do deja.

Víťazkou školskej čitateľskej súťaže v anglickom jazyku za mesiac apríl 2024 sa stáva Martina Švecová z III.B s recenziou knihy The Turnglass od Garetha Rubina.

Hneď na začiatku recenzie konštatuje, že prečítala už veľa kníh, ale musí podotknúť, že táto kniha je jednou z jedinečných, čo sa týka zábavy aj zápletky. Prvá vec, ktorá možno vyzerá zvláštne je, že keď začnete obracať stránky, v určitom bode dôjdete ku stránkam, ktoré sú hore nohami. Prečo? Táto kniha je inšpirovaná starými románmi z 18. storočia a nazývali sa tête-bêche. Je to vlastne kniha v knihe. Z jednej strany je jeden príbeh, a keď otočíte knihu hore nohami, začítate sa do príbehu ďalšieho. Takže názov knihy The Turnglass je nanajvýš adekvátny.

Autorka recenzie si na začiatku myslela, že knihu ani nedočíta do konca, pretože sa jej zdala nudná. Avšak po niekoľkých stránkach sa dej začal rozvíjať, stali sa záhadné a čudné veci. Martina má rada historické knihy s určitým zábleskom fantázie. Pretože nikdy neviete, čo sa môže stať. A presne toto sa odohráva v našej knihe. Dej je situovaný do minulosti, ale na konci je všetko absolútne odlišné od toho, ako sa to zdalo na začiatku. Toto je ale len jedna časť, jeden príbeh.

Druhý príbeh je viac situovaný do budúcnosti, aj keď je ešte stále v minulosti. Je perfektne prepojený s prvým príbehom. Stala sa vražda, obeťou je spisovateľ a on napísal knihu. Toto je vlastne prvý príbeh knihy The Turnglass. Podobný príbeh sa odohráva v druhej časti, ale vo forme spisovateľovho denníka. Obidva príbehy sú prepojené určitým spôsobom, čo Martina možno považovala za najzábavnejšie. Taktiež zápletka v oboch príbehoch je neočakávaná, veci sa začínajú pomaly odhaľovať a nič nie je také, ako to vyzeralo zvonka. Je to ťažko vysvetliť, ale autorka recenzie si užívala pocit, byť trošku stratená v príbehu a pomaličky nachádzať cestu. Martina odporúča zmienenú knihu tým čitateľom, ktorí radi čítajú detektívne alebo historické knihy, pretože táto kniha je presne „the right one“.

Víťazkám aprílovej čitateľskej súťaže gratulujeme a tešíme sa na ďalšie recenzie.

Mgr. Helena Kučerová a PhDr. Dagmar Baranová