Erasmus+ AI4Creativity

Projekt Erasmus+ AI4Creativity, do ktorého sa zapojila Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline v školskom roku 2023/2024, pokračuje ďalšími aktivitami. Súčasťou výstupov je viacero metodických materiálov, určených nielen pre študentov, ale aj pre pedagógov. Hlavným cieľom je poskytnúť aktuálny prehľad o možnostiach AI nástrojov vo viacerých umeleckých doménach – vo vizuálnom umení, dizajne a architektúre, hudbe či kreatívnom písaní a animácii.

V letných mesiacoch sa partneri projektu, vrátane našej školy, intenzívne venovali výskumu možností využitia rôznych AI nástrojov (Tool Sheets). Priebežne bol vytváraný manuál (Guide), určený pre pedagógov, lektorov, ako aj pre laickú a odbornú verejnosť. Oba výstupy budú do konca kalendárneho roka upravované, recenzované a doplnené do ucelenej štruktúry. V roku 2025 budú tieto výstupy dostupné na webstránke projektu vo všetkých jazykoch partnerských organizácií, vrátane slovenčiny.

Okrem zamerania medzinárodného partnerstva na kreatívny potenciál AI pre mladých dizajnérov a umelcov, kladieme dôraz aj na ekologický aspekt aktivít projektu. Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline koordinuje aktivitu Green Practices a pripravila odporúčania opatrení vo viacerých oblastiach pre partnerské organizácie vo forme Zelenej charty projektu. Ilustrácie sme vytvárali v procese skúšania rôznych AI nástrojov, stali sa tak súčasťou získavania nových skúseností a ilustrujú súčasné možnosti využitia AI v režime TXT2IMG.

Pri každej činnosti, aj vo výtvarnom umení a dizajne, je dôležité aplikovať zásady, ktoré znižujú uhlíkovú stopu a podporujú šetrné využívanie zdrojov, ako sú energia a materiály. Ekologický aspekt je kľúčový v práci dizajnéra a je neoddeliteľnou súčasťou vyučovania a dizajnérskej praxe.

Ing. arch. Zuzana Grúňová, PhD.