Projekt Erasmus+ AI4Creativity, venovaný výzvam umelej inteligencie (AI) v rôznych oblastiach kreatívneho priemyslu, úspešne pokračuje aj v roku 2025. Úloha Green practices, za ktorú má SŠUP ZA spomedzi partnerov zodpovednosť, pokračovala hľadaním ekologických podnetov na zlepšenie podmienok a dopadov aktivít projektu.
Participovali sme a pokračujeme v práci na ďalších úlohách, týkajúcich sa jednotlivých nástrojov s podporou AI a prípravy pracovných postupov, v ktorých by nástroje boli použité na zefektívnenie, uľahčenie práce na kreatívnom diele od vizuálneho umenia až po hudobné dielo a zvuk. Spracované materiály budú čoskoro zverejnené aj na webstránkach projektu v slovenskom jazyku.
Prvým z množstva materiálov bude Sprievodca príležitosťami a výzvami, ktoré prináša AI v umení. Sprievodca je viac ako 90 stranová digitálna publikácia, ktorá je v anglickej, slovenskej, talianskej, poľskej a španielskej verzii voľne dostupná na stiahnutie od konca roka 2024.
Sprievodca pokrýva témy: Úvod do AI a jej vplyv na kreatívne odvetvia, Etické úvahy ako sú zaujatosť, súkromie a transparentnosť, Právne úvahy, vrátane otázok autorských práv a vlastníctva, Ekonomické dôsledky, nahrádzanie pracovných miest a nové zdroje príjmov, Prípadové štúdie úspešných aplikácií AI v kreatívnych odvetviach.
Medzi otázkami, ktoré jednotlivé tímy sledovali, boli informácie o možnostiach a limitoch AI. V dizajne a architektúre môže byť významným pomocníkom, ale zatiaľ sú požiadavky, ktoré sú nad jej možnosti. AI dokáže výrazne pomôcť napríklad vo fáze konceptu, generovania rôznorodých inšpirácií a možností, doladenia detailov výstupu vytvoreného interiéru či dizajnu produktu – AI pomôže aj vložením produktu do reálnej fotografie či zobrazenie v reálnom priestore ako rozšírená realita (AR) a virtuálna realita (VR).
AI však nedokáže realizovať komplexné požiadavky, akými je pochopenie viacerých rozmerov alebo abstraktné zobrazenie konštrukcií, prvkov a zariadenia v kolmých pohľadoch. AI nástroj DALL-E bol požiadaný o pôdorys malého bytu s dvoma spálňami a balkónom. Výsledok – ilustrácia – jasne ukazuje, že AI stále nie je schopná pochopiť, čo predstavujú prvky pôdorysu – vo generovaných obrázkoch sú nezmyselné časti konštrukcií, miestnosti bez dverí, schody vedúce nikam či nezmyselné tvary a umiestnenie zariadenia v nefunkčnej mierke medzi sebou.
Doplňujúce informácie o projekte sú zverejnené na internetovej stránke – https://ai4creativity.eu/sk/domovska-stranka/. V záložke Materiály je možné bez registrácie a zadarmo stiahnuť Sprievodcu: https://ai4creativity.eu/sk/materialy-2/.
Ing. arch. Zuzana Grúňová, PhD., koordinátorka projektu