Erasmus+ Three Voices in Green

V rokoch 2024 – 2026 bude v Súkromnej škole umeleckého priemyslu v Žiline realizovaný projekt Erasmus+ Trojhlas v zelenom (Three Voices in Green), ktorý patrí do kľúčovej akcie KA220 – Partnerstvá pre spoluprácu v odbornom vzdelávaní a príprave. Našimi partnermi sú Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava – Helenín (Česká republika), Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem (Poľsko) a spoločnosť Plastia Nové Veselí (česká firma).

S našimi partnermi v Česku a Poľsku sme už spolupracovali na niekoľkých úspešných projektoch. Prvým z nich bol projekt Československá vzájomnosť v umeleckých remeslách (2017 – 2019), zameraný na tradičné textilné techniky, tlač a fotografiu. V rokoch 2019 – 2022 sme realizovali projekt Trojhlas, zameraný na sieťotlač, špeciálne fotografické techniky a drevorezbu. Trojhlas v zelom nadväzuje na predchádzajúcu umeleckú spoluprácu, no pridáva nový rozmer – udržateľnosť.

Projekt sa zameriava na zelenú prioritu – udržateľnosť v umení, dizajne a firemných stratégiách, a má za cieľ prispôsobiť učebné osnovy potrebám trhu práce. Ďalším kľúčovým cieľom je zoznámiť študentov a verejnosť s širšími konceptmi udržateľnosti.

Témy projektu: Projekt je rozdelený do troch hlavných tém, z ktorých každá zahŕňa online aktivity, prezentácie študentov, prednášky, workshopy, exkurzie a výstavy: Eko-art a udržateľné myslenie – workshop v Poľsku, 3D tlač a udržateľný dizajn – workshop na Slovensku, Virtuálna realita a dizajn pre udržateľnosť – workshop v Českej republike.

V rámci projektu vzniknú výučbové a metodické materiály, ako sú pracovné listy CLIL a videotutoriály. Dôležitým výstupom bude revízia školských vzdelávacích programov v oblasti udržateľného umenia a dizajnu. Diela vytvorené počas projektu budú predstavené na výstavách v každej zúčastnenej krajine. Projekt bude prezentovaný na rôznych podujatiach a konferenciách, ako je VET fórum 2024 s témou Cesta k environmentálnej udržateľnosti v medzinárodných projektoch Erasmus+.

Konkrétne témy aktivít: Projektové aktivity sa sústredia na osobné plány udržateľnosti, analýzu materiálov a životný cyklus produktov, recykláciu, cirkulárnu ekonomiku, zdieľanú ekonomiku a ESG stratégie.

Celková výška financovania predstavuje 120 000 EUR, projekt je financovaný Európskou úniou. Aktivity projektu sú dostupné na oficiálnom webe https://www.tvig.eu/.

Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy