Erasmus+ Three voices in green – workshop

Dňa 16. marca 2025 sa deviati žiaci 2. ročníka študijného odboru 8604 M grafický dizajn v sprievode Mgr. Jany Hrabovskej a Mgr. Márie Krpelan vybrali na cestu do zasneženého Zakopaného. Týždeň prežili v pracovnej nálade v poľskej strednej umeleckej škole zameranej na umelecko-remeselné techniky a dizajn. Workshop Erasmus+ sa niesol v duchu ochrany životného prostredia a ekológie, vrátane práce s prírodnými materiálmi.

Pri prehliadke školy sme zistili ako sa vyrábajú husle alebo nábytok. Poľskí partneri nám ukázali ako sa robí drevoryt a drevorezba. Prioritne však naši žiaci spolu s českými žiakmi z partnerskej školy v Jihlave pracovali s technikou mokulito. Je to stará japonská technika hĺbkotlače pomocou dreva. Pracovalo sa rýchlo, no vzniknuté návrhy stáli za to.

Na papier sme si pripravili návrh na tému príroda, ktorý sme si neskôr preniesli na drevenú dosku. Pracovalo sa opatrne a dávali sme pozor aj na odtlačky prstov. Vytvorenie grafiky na drevo bolo ako maľovanie špeciálnym tušom, na tvorbu litografie sme namaľovali svoj návrh na dosku. Neskôr naprášili púdrom a natreli arabskou gumou. Doska sa umyla vodou a mohlo sa ísť na tlač. Podklad sa navaľkal klasickou tlačiarenskou farbou mäkkým valčekom. Proces bol rovnaký ako pri tlači linolea, len dosky museli byť celý čas navlhčené. Jediný háčik bol v tom, že pri tlači mokulita je možných len 5 až 9 výtlačkov. Každý účastník workshopu vytvoril štyri výtlačky.

Zúčastnili sme sa aj výletu na horu Gubalowka. Namiesto dlhého šlapania sa vyviezli pozemnou lanovkou. Mali sme úžasný výhľad na celé Tatry, posedeli sme v krásnej reštaurácii a čakali na západ slnka. Síce bol marec, no všade boli vianočné stromčeky a výzdoba, akoby bol december. Absolvovali sme aj organizovanú skupinovú túru ku horskej chate Schronisko v Strážskej doline, kde sa naskytol neuveriteľný výhľad na legendárnu horu Giewont, prezývanú Spiaci rytier, a zašli aj k neďalekému vodopádu.

Na štvrtý deň sme cestovali do Nového Targu na odbornú exkurziu do tlačiarne. Nachádzal sa tam starý tlačiarenský stroj, ktorý bol stále funkčný. Vysvetlili nám ako funguje a ako sa vyrábajú matrice. Tie boli vytvorené z gélu, do ktorého bol požadovaný dizajn vypálený laserom. Mali tam aj ďalšie tlačiarenské stroje. Na jednom z nich si žiaci z partnerských škôl vytvorili typografické grafiky. Naši žiaci vytvorili kruhovú kompozíciu. V budove múzea sa nachádzala aj výstava starých matríc a modelov lisov, ktoré sa tam nachádzali. Boli tam aj rôzne typografické plagáty, ktoré boli inšpiratívne.

Posledný deň bol workshop PET felt. Hlavnou úlohou bolo vytvoriť tienidlo na lampu pomocou flisu. Najviac kreatívne na tom bolo ako každý pochopil zadanie. Niekto lepil na tienidlo svoje elementy, niekto vyrezával do flisu a iný zas vytvorili úplne nový tvar tienidla. Táto úloha bola veľmi zábavná a relaxačná. Na koniec sme pripravili  výstavu lámp a grafík z mokulita.

Workshop Erasmus+ v Zakopanom ušiel ako voda, naučili sme sa novým vedomostiam a zručnostiam, ktoré môžeme priniesť do našej školy. Vyskúšali sme si niečo nové a videli nové techniky.

Sára Setnická, II.A

Fotoalbum – Erasmus+ workshop v Zakopanom