Dňa 15. 02. 2024 sme sa ako skupina vybraných študentov na stáž Erasmus+ do Malagy v rámci teambuildingu rozhodli navštíviť aktuálnu expozíciu v Rosenfeldovom paláci v Žiline s názvom „Krehkosť karyatídy“ od autorky Lucie Tallovej. Autorka site-specific artovej výstavy odkazuje na ženu ako na karyatídu, ktorá je nútená ustáť tlak spoločnosti a požiadavky jej dané, rovnako ako karyatída, ktorá znáša tlak antickej monumentálnej stavby.
Slovenská maliarka vo svojej tvorbe poukazuje na silu ženy a obdiv, zároveň sa nezaraďuje medzi autorky feministického umenia, skôr genderového. Počas svojho štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na katedre maliarstva u Ivana Csudaia, a následnej dvojročnej samostatnej umeleckej práci, si vybudovala svoj vlastný maliarsky rukopis. Jej charakteristické použitie ornamentálnej čipky krásne odkazuje na čisto ženské remeslá. Napriek tomu, že jej umenie sa zdá dekoratívne, má v sebe hĺbku, ktorú dokáže pozorný divák prečítať.
Tvorba Lucie Tallovej sa nachádza na tenkej hranici medzi abstrakciou a realitou vďaka použitiu jemnej clony, ktorá jej obrazom dodáva nadreálny charakter, a tým vytvára jedinečný subjektívny pohľad. Vďaka použitiu odkazov, napr. roztečená línia pripomínajúca plač žien (roztečená riasenka) alebo atmosféra zničených industriálnych budov, vieme maliarku rozoznať od ostatných slovenských interpretov.
Jej výstava upravila miestnosti Rosenfeldového paláca v Žiline na priestory ponúkajúce priamy pohľad do Tallovej diel, čím nás automaticky pri vstupe vtiahli do deja.
Tamara Gurišová, III.A