Výherkyňou školskej čitateľskej súťaže s názvom „Kniha“ za mesiac október 2023 v kategórii recenzia slovenskej literárnej tvorby sa stala Tamara Laurincová z II.A, ktorá napísala recenziu na knihu s názvom „Portrét Doriana Graya“ od Oscara Wildea.
Portrét Doriana Graya je kniha o nesmierne krásnom mladom mužovi, ktorý nevedomky vyriekne želanie, že by predal svoju dušu aj diablovi za večnú krásu a mladosť. Keď totiž uvidí svoj portrét, ktorý mu namaľoval jeho priateľ, uvedomí si, že jeho krása nebude večná… Toto želanie sa mu splní, ale má to jeden malý háčik – kým on bude večne mladý, jeho hriechy a staroba sa ukážu na jeho portréte.
Tamare sa veľmi páčila idea tohto diela. Veľmi sa jej páčili rôzne myšlienky a monológy – človeka to donúti rozmýšľať a polemizovať nad rôznymi skrytými významami, napríklad, či je krása naozaj všetko, či má takú obrovskú hodnotu a čo by sme obetovali, aby sme boli znova mladí?
Zhodnotila, že dielo bolo veľmi dobre napísané, opisovanie postáv a deja bolo miestami až básnické. V knihe boli zaujímavé postavy, no ju najviac zaujala postava lorda Henryho. Cynický, všímavý a manipulatívny muž v strednom veku. V príbehu často vidíme ako rozmýšľa a jeho názory veľmi ovplyvnia mladého Doriana Graya. Lord Henry je vlastne ten, ktorý navedie Doriana k tomu, aby si zapredal dušu, lebo mu povie, že nebude navždy mladý a krásny, a že privilégiá, ktoré má teraz kvôli svojmu vzhľadu, už možno o pár rokov mať nebude. Okrem deja sa jej páčila aj zvláštna atmosféra v diele a ako sa postupne dej stupňoval. Dorian síce ostáva mladým a krásnym, ale jeho duša hnije a stáva sa z neho krutý človek.
Za negatívum knihy pokladá to, že niektoré časti mohli byť viac rozpísané a niektoré mohli byť viac naznačené. Myslí si, že hlavný dôvod, prečo sú niektoré časti ťažko pochopiteľné, je aj kvôli tomu, že dielo bolo veľmi cenzurované a slová boli pozmenené. Často rozmýšľala, čo vlastne Dorian robil toľkým ľuďom, s ktorými sa najskôr priatelil a potom zbledli alebo odišli z miestnosti, ak Doriana uvideli… Zviedol ich? Zneužil? Oklamal, či zradil?
Pre Tamaru to bolo príjemné a zaujímavé čítanie. Záver diela ju nechal pár minút sedieť v tichu s otvorenými ústami. Dielu dáva 4/5 hviezdičiek, určite ho odporúča, lebo ju veľmi bavilo a pri čítaní bolo veľa zaujímavých zápletiek a myšlienok.
V kategórii recenzia anglicky písanej knihy za mesiac október 2023 sa do užšieho výberu dostali dve recenzie a vybrať tú lepšiu bol skutočne ťažký oriešok. Vyhrala Anna Kováčová zo IV.B s recenziou knihy „The Catcher in the Rye“ od J. D. Salingera.
Autorka začína peknou spomienkou na jej prvé stretnutie s touto knihou, hovorí o „weird timing“, keďže v tom čase bola u nás jar a príbeh sa odohráva v zime, a to tri dni pred Vianocami. Hlavnou postavou je Holden, 16-ročný chlapec, ktorého skoro vyhodia zo školy, pretože sa ulieva. Avšak nie kvôli tomu, že je hlúpy, ale že upadá do depresie. Stalo sa zopár vecí, ktoré ho viedli k tomu, aby sa vrátil domov, do New Yorku. Nechce ísť k rodičom a nahnevať ich, že ho vyhodili zo školy, tak sa ubytuje v lacnom hoteli. Trucujúci sa prechádza po uliciach, obťažuje ľudí otravnými otázkami a každého nazýva „phony“ (his special slang for fake). Cíti sa horšie a horšie, nakoniec ide navštíviť svoju sestru Phoebe, u ktorej zarezonuje otázka „What truly makes you happy?“ Sledujúc Holdenovu cestu, stretávame sa s mnohými existenčnými otázkami a stávame sa takisto beznádejnými. Príbeh príde až do bodu, kde si Holden uvedomí, že jeho sen o udržaní detí v bezpečí pred pádom z útesu (and being catcher in the rye) je navždy nerealistický.
Z hľadiska historického kontextu, v čase písania knihy, sa Amerika nachádzala vo veľmi zlom stave. Situácia bola po druhej svetovej vojne napätá, a preto ľudia nie práve najlepšie reagovali na Holdenove otázky. Holden je posadnutý myšlienkou, ktorá sa mu implementovala do hlavy zo sna. „Rhyme from a song gets twisted in his head and he dreams of being „the catcher in the rye“. The kids play in the field of rye near a huge cliff and he would make sure they don´t run out of the field and fall from the cliff“.
Autorka dospela k záveru, že žito (rye) je metafora pre bohatstvo Ameriky a útes symbolizuje nebezpečenstvo. Neskôr to prehodnotila na vzťah dieťa a dospelý, a tým sa priklonila k Holdenovi. Zdá sa, že Holden sa nechce vzdať detstva, nechce zapadnúť do spoločnosti. Avšak neuvedomuje si, že takto nemôže zostať navždy. Ku koncu príbehu Holden pochopí, že na to, aby mohol ísť dopredu, musí vyrásť a aby vyrástol, musí zariskovať s niečím novým a nebezpečným.
Autorka sa ďalej zaoberá štúdiou Holdenovho charakteru, jeho štýlom vyjadrovania, zločinmi, ktoré sa stali vo svete v danom čase. Na záver nám poskytla jeden z jej obľúbených úryvkov a dala nám nahliadnuť do jej osobných pocitov. Jej recenzia bola ozaj na profesionálnej úrovni a dúfame, že budeme mať možnosť ešte niečo si od nej prečítať.
Výherkyniam srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalšie zaujímavé príbehy.
Mgr. Helena Kučerová a PhDr. Dagmar Baranová