Pri príležitosti Dňa archeológie (19. október) sa v priestoroch historickej budovy Národného múzea v Prahe otvorila jedinečná výstava s názvom Praveký šperk. Na výstave sú prezentované aj originálne šperky, ktoré vytvorili žiaci študijných odborov 8603 M grafický a priestorový dizajn a 8641 M propagačné výtvarníctvo zo Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline. Každý exponát predstavuje kombináciu histórie a umeleckej tvorivosti – výsledok dôkladného štúdia pravekých artefaktov, ktoré žiaci pretvorili do moderného podania pod vedením pedagógov – Mgr. art. Daniela Mládenková, Mgr. Andrea Vitteková a Mgr. Katarína Rybárová. Na spolupráci pri príprave výstavy sa podieľala Mgr. Mária Krpelan.
Výstava je dôkazom, že aj dnešná mladá generácia dokáže nájsť inšpiráciu v minulosti. Žiaci sa pri tvorbe šperkov zamerali na materiály, ktoré používali pravekí ľudia, ako aj na výtvarné spracovanie pravekého šperku, ktorý vytvorili v moderných materiáloch. Výsledkom sú unikátne šperky, ktoré spájajú prvky historickej autenticity s moderným umeleckým cítením. Podujatie priťahuje nielen odborníkov, ale aj širokú verejnosť, ktorá má možnosť obdivovať šperky z praveku prostredníctvom kreativity dnešných mladých umelcov.
Zopár slov od našich žiakov k pravekému šperku… Karin: „Pretvorila som praveké spony, ktoré boli pôvodne z kostí a ich úlohou bolo držať kožuch alebo iné časti oblečenia spolu. Rozhodla som sa, že vytvorím už existujúci predmet, no pomocou nových technológií a materiálov a to 3D tlačou. Môj šperk slúži ako náhrdelník, zároveň však môže byť aj náramok. To už je na človeku ako ho bude nosiť. Pomocou farebných bio-kožených šnúrok rôznych farieb, som sa snažila ich urobiť trošku hravejšie. Môžu sa vymieňať a taktiež nahradiť za retiazku, podľa nálady a chuti.“
Timea: „Môj šperk je inšpirovaný pravekými fosíliami trilobitov a spája v sebe históriu s modernou technológiou. Navrhla som ho v 3D programe Rhino7, snažila som sa zachytiť pohyb a dynamiku tela trilobita. Výsledný model bol vytlačený na 3D tlačiarni a jeho konštrukcia umožňuje, aby sa telo šperku pri pohybe rozhýbalo do strán, čím pripomína živého trilobita. Šnúrka zároveň slúži nielen na upevnenie šperku na krk, ale aj na korigovanie pohybu a zabezpečuje kontrolu nad celkovým efektom pohybu. Tento jedinečný šperk je výsledkom kombinácie prírodnej inšpirácie a technickej precíznosti.“
Mgr. art. Martina Škrobianová