Poslednou aktivitou v rámci projektu Erasmus+ „Trojhlas“, ktorý sme realizovali v spolupráci s českým a poľským partnerom od 01. 09. 2019 do 31. 08. 2022, bol tematický workshop v Zakopanom.
V poradí tretí výtvarný workshop sa uskutočnil za účasti troch osemčlenných skupín žiakov a štyroch pedagogických zamestnancov zo zahraničia. Škola umeleckého výtvarníctva v Zakopanom zorganizovala workshop zameraný na netradičné maliarske techniky vo výtvarnom umení (najmä akvarel, maľba na drevo, kresba rudkou a uhlíkom).
Cieľom workshopu bolo získať nové vedomosti a odborné zručnosti žiakov pri spracovaní netradičných maliarskych techník a osvojiť si získané poznatky v praktickej činnosti prostredníctvom rovesníckeho vzdelávania. Počas workshopu boli prezentované netradičné metódy spracovania dreva, výtvarné techniky, materiály a technologické postupy v kresbe. Žiaci z Poľska, Čiech a Slovenska pracovali v zmiešaných skupinách a komunikovali v anglickom jazyku.
Workshopu sa zúčastnili žiaci 3. ročníka v termíne od 05. 06. 2022 do 14. 06. 2022 v sprievode akad. maliara Stanislava Lajdu a Mgr. art. Andreja Mazúra, ktorí na záver participovali na záverečnej výstave aj vlastnou umeleckou tvorbou.
Zámerom česko-slovensko-poľského partnerstva bolo vymeniť si osvedčené postupy práce, odborné vedomosti, zručnosti a kompetencie v netradičných umeleckých technikách. Pridanou hodnotou školského výmenného partnerstva bolo rozvíjanie informačno-komunikačných technológií, jazykových vedomostí a praktických odborných zručností žiakov. Výstupy mobilitného projektu sú zverejnené na internetovej stránke https://www.skolaumenia.sk/trojhlas/.
PaedDr. Peter Majer
Fotoalbum z tematického workshopu