Umelá inteligencia vo vzdelávaní

ChatGPT predstavuje inovatívny nástroj vo výchovno-vzdelávacom procese Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline, o čom nás presvedčila Mgr. Eva Mundierová počas vyučovania informatiky v 1. ročníku. Zamerala sa na praktickú ukážku použitia nástroja ChatGPT vo vyučovaní, ktoré bolo inovované o prvky zážitkového učenia a aktívnu komunikáciu so strojom. Žiaci boli oboznámemí aj s rizikami používania nástroja počas vyučovacieho procesu. Na zistenie úrovne vedomostí žiakov o umelej inteligencii, nástroji ChatGPT a iných grafických programoch využila platformu Mentimeter. 

Problematika využitia umelej inteligencie sa postupne dostáva do vzdelávacieho procesu nielen umeleckých teoretických a praktických vyučovacích predmetov, ale nachádza svoje uplatnenie aj v oblasti všeobecného vzdelávania (napr. anglický jazyk, dejepis, informatika). Možnosti využitia moderných digitálnych technológií založených na umelej inteligencii vo vyučovaní sú širokospektrálne – napr. vysvetlenie náročných vzdelávacích tém, riešenie problémových úloh, interpretácia výtvarných a literárnych diel, hranie rolí, jazykový koučing, korektúra písomných prác a pod.

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline má záujem intenzívne rozvíjať moderné digitálne technológie a nástroje umelej inteligencie vo vzdelávaní najmä v školskom roku 2023/2024. V spolupráci s belgickou organizáciou Logopsycom plánujeme realizovať kooperačné partnerstvo Erasmus+ KA2 „AI for Arts and Creativity“ zamerané na rozvíjanie digitálnych zručností žiakov a využitie umelej inteligencie vo vzdelávaní.

Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy