Video mapping predstavuje progresívnu formu digitálneho umenia, ktorou sa vo vyučovaní umeleckých praktických predmetov v Súkromnej škole umeleckého priemyslu v Žiline zaoberáme od školského roku 2023/2024. V praktickom umeleckom vzdelávaní otvára nové možnosti prepojenia výtvarnej tvorby s technológiou a interaktivitou. Umožňuje žiakom pracovať s priestorom, svetlom a animáciou, čím sa rozvíja ich kreativita, technické zručnosti aj schopnosť tímovej spolupráce. V rámci umeleckého praktického vzdelávania (napr. navrhovanie, fotografická tvorba, umelecká prax) slúži video mapping ako nástroj pre interpretáciu, vizualizáciu a prezentáciu umeleckých konceptov.
Téma je súčasťou vízie školy smerovať odborné vzdelávanie a prípravu k súčasným formám výtvarného vyjadrenia a digitálnym médiám, a zároveň reagovať na meniace sa potreby kreatívneho priemyslu. Aplikácia video mappingu do vzdelávania je v súlade so Stratégiou informatizácie a digitalizácie vzdelávania na roky 2024 – 2027, ktorá kladie dôraz na rozvoj digitálnych kompetencií, projektové vyučovanie a implementáciu nových technológií do vyučovania. Škola tak vytvára prostredie, ktoré podporuje inováciu, prepája umelecké myslenie s technologickou praxou a pripravuje žiakov na uplatnenie v dynamickom, digitálne orientovanom pracovnom prostredí.
Video mapping zároveň prispieva k prepájaniu umeleckého vzdelávania s aktuálnymi kultúrnymi a spoločenskými výzvami a podporuje medziodborovú spoluprácu v rámci školských a medzinárodných projektov.
Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy