Aktuálna výstava SUV (Spoločné umelecké výkony/ Společné umělecké výkony) v Rosenfeldovom paláci v Žiline predstavuje tvorbu štyroch umelcov – Pala Čejku, Jana Čumlivského, Juraja Horvátha a Tomáša Klepocha, ktorí skúmajú nové formy vizuálneho prejavu a konceptuálneho myslenia.
Prostredníctvom grafiky, ilustrácií a umeleckých objektov prinášajú ich diela výnimočný pohľad na spoločné tvorivé procesy a prepájanie umeleckých prístupov. Výstava ponúka priestor na zamyslenie nad otázkami kreativity, spolupráce a vzťahu medzi umením a spoločnosťou. Do sveta, kde sa umenie stáva dialógom a výzvou na nové spôsoby vnímania, vstúpili aj žiaci Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline. Od vernisáže, ktorá sa konala 24. januára 2025, si výstavu pozrelo viac ako 100 žiakov 3. a 4. ročníka v sprievode vyučujúcich umeleckých predmetov.
Tamara Laurincová z III.A o aktuálnej výstave: „Dňa 27. 01. 2025 sme navštívili výstavu Spoločných umeleckých výkonov v Rosenfeldovom paláci v Žiline. Čo bolo na tejto expozícii veľmi zaujímavé bolo to, že ju nerobil len jeden človek, ale štyria umelci, ktorí vystupujú spolu ako skupina. Takže aj v určitých dielach môžeme vidieť ako títo autori spolupracovali a tvorili ich práce. Tento detail, ich schopnosť spolu robiť tak, že ich štýly dokonale ladia a pracujú spolu, je vidieť na expozíciách. Táto výstava bola od samého začiatku priam dych berúca. Na úvod sme hneď mohli vidieť monumentálne a veľmi detailne prepracované drevorezy a drevoryty. Boli tam aj ich výtlačky, ktoré človek musel detailne poobzerať, aby ich dokázal plne oceniť, pretože cit pre detail a význam bol pri každom ich diele úžasný. Mali sme možnosť vidieť množstvo prepracovaných grafík na spôsob linorytu a linorezu, či techniku sieťotlače, ktorá na prvý dojem pôsobila ako grafitové kresby. Pri mnohých dielach sme sa museli pozastaviť a porozmýšľať, čo tým autori chceli povedať. Lebo ako povedala naša pani učiteľka: „Umenie nie je len o tom, aby bolo pekné, ale aby malo aj nejakú myšlienku“. A pri tejto výstave nám bolo jasné, že autori mali toho na srdci veľa. A toho veľa, sa nám snažili ukázať cez ich oči – cez umenie, ktoré kvitne v ich srdciach. Čo bolo zaujímavé, bolo to, že výstava pozostávala z rôznych diel a expozícií. Ako som spomínala, videli sme linoryty, drevorezy, sieťotlač, rôzne grafické námety a videá, či fotky. V niektorých miestnostiach, stačila iba stolička alebo hŕba konárov, ktoré boli vystavené tak, že boli v tmavom, temnom priestore so zatiahnutými oknami. Čím táto jednoduchá miestnosť s hŕbou dlhých konárov mala hneď iný nádych ako iné miestnosti. Čo nás zaujalo najviac bola obrovská plocha sadry, rozdelená na niekoľko štvorcov, ktoré tvorili obraz veľkého koňa s hrivou. Bol to zaujímavý detail, vystaviť videá toho ako tvorili tento konkrétny exponát, dávajúc človeku predstavu toho, koľko času, energie a myšlienky dali do ich výstavy, a to sa bavíme len o jednom diele. Keď sa pozrieme do hĺbky, koľko energie a talentu dali do výstavy, nemôžem si pomôcť a nájsť obdivuhodné a nádherné pomenovania. Autori pri ich dielach mali napísané aj rôzne príbehy alebo myšlienky, ktoré ich doviedli k ich výslednej práci. Ako študenti výtvarného umenia sme prešli túto výstavu viackrát, pričom sme rozoberali naše vlastné dojmy a myšlienky. Bolo zaujímavé vidieť pohľady rôznych študentov, lebo každý vnímal tieto diela inak. A to bolo na tom to pekné, diskutovať o našich dojmoch a myšlienkach, porovnávajúc ich s ostatnými. Ako študenti môžeme určite povedať, že táto výstava bola pre nás veľmi inšpirujúca a takisto náučná, otvárajúc nám oči v umení a jeho pestrosti a možnostiam.“
PaedDr. Peter Majer, MBA
Ilustračné foto: © Rosenfeldov palác, Žilina