Na základe dlhodobého záujmu širokej verejnosti sme pripravili tematické workshopy, zamerané na rôzne témy z oblasti výtvarného umenia a dizajnu, ktoré budú viesť pedagógovia Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline. Počas niekoľkých sobôt bude príležitosť vytvoriť si vlastné umelecké diela vybranou výtvarnou technikou. V priestoroch školy sa v období decembra 2024 až apríla 2025 uskutočnia workshopy na rôzne témy. Konkrétne dátumy workshopov budú stanovené po dosiahnutí potrebného počtu prihlásených účastníkov. Medzi prvými ponúkame:
Olejomaľba – lektor: Mgr. art. Ľubomír Mati.
Workshop olejomaľby na tému zátišia ponúka účastníkom príležitosť ponoriť sa do sveta maľby a objaviť krásu detailov každodenného života. Pod vedením skúseného lektora sa naučíte techniky práce s olejovými farbami, ktoré vám umožnia zachytiť jedinečnú atmosféru a textúru predmetov. Zameriame sa na realistické zobrazenie zátišia, kde každý objekt dostane svoju vlastnú hĺbku a charakter. Workshop je vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých, ktorí chcú zlepšiť svoje schopnosti v olejomaľbe. Súčasťou workshopu je aj krátky teoretický úvod zameraný na vlastnosti olejových farieb, ich miešanie a vytvorenie si vlastného farebného akordu.
Jednoduchá knižná väzba – lektorka: Mgr. Jana Hrabovská
Väzba jednoducho, rýchlo a tvorivo – Existuje mnoho klasických typov väzieb, na ktoré človek potrebuje čas a rôzne nástroje. Prvé knihy v knižnej väzbe vznikali od 1. storočia, nazývali sa kódexy s jednoduchými drevenými doskami. Neskôr ich zdobili cenné materiály (zlato, striebro), s náročnou výzdobou a hodnotným umelecko-remeselným spracovaním. Vyrábali ich špecializovaní kníhviazači. Od 19. storočia remeselnú knižnú väzbu postupne nahradila strojová výroba. Dnes s trochou odvahy môžeme využiť aj alternatívne spôsoby viazania blokov, denníkov, náčrtníkov. Tieto väzby si môžeme vytvoriť aj doma v nenáročných podmienkach.
Sieťotlač – lektor: Mgr. art. Andrej Mazúr
Sieťotlač je známou a obľúbenou technikou potláčania tričiek a textilu. S touto technikou možno potlačiť aj iné povrchy, ako napríklad drevo, papier, sklo či rôzne kovy. Sieťotlač spočíva v pretláčaní farby cez priepustné miesta šablóny (sieťky). Tieto priepustné miesta, ktoré predstavujú motív alebo vzor potlače, sa vytvárajú na site pomocou fotocitlivej emulzie, ktorá po nasvietení zatvrdne. Emulzia sa nanáša na sito, pod ktoré sa umiestni vytlačený vzor. Následne sa sito, potreté emulziou a podložené vzorom, nasvieti. Časti sieťky, ktoré sú pri nasvietení zakryté vytlačeným vzorom ostanú priechodné, zvyšná časť farbu neprepustí. Účastník workshopu si vyskúša potlač svojho námetu – jednofarebného či dvojfarebného na papier, plátennú tašku alebo tričko.
Enkaustika – lektorka: Mgr. art. Martina Michnicová
Enkaustika je starobylá technika maľovania, ktorá využíva včelí vosk ako hlavné spojivo pre pigmenty. Tento proces maľovania má svoje korene v antickom Grécku a starovekom Egypte. Je známy svojou trvanlivosťou a živými farbami. Je to veľmi zaujímavá technika, ktorá umožní experimentovať s rôznymi textúrami a farebnými vrstvami. Pri procese práce roztavíme včelí vosk, ktorý nádherne vonia a uvoľní zmysly. Roztavený včelí vosk zmiešame s olejovými farbami a emulziu nanesieme štetcom na drevo natiahnuté plátnom.
Arteterapia – lektorka: Mgr. art. Pavla Lazárková Trizuljaková, PhD.
Arteterapeutická kresba a maľba je vnímaná ako prvotný, základný výtvarný prejav človeka. Prostredníctvom výtvarnej stopy môžeme zakúsiť fascináciu pravekého človeka, keď prvýkrát vzal do ruky uhlík a načrtol siluetu zvieraťa. Alebo radosť dieťaťa a jeho kineticko-senzomotorické skúmanie okolia, pričom zanecháva zdanlivo nezrozumiteľnú stopu. Na arteterapeutickom worksope sa budeme venovať skúmaniu kresby a maľby ako elementom, vyjadrujúcim svet našich emócií. Počas workshopu budeme experimentovať s intuitívnou i automatickou kresbou, prostredníctvom imaginácie a transformácie sa pokúsime nahliadnuť do fascinujúceho sveta nášho vnútra.
Textil v obraze alebo textilný obraz – lektorka: PaedDr. Iveta Homolová
Na kurze si vyskúšame urobiť náladový obrázok z textilu – vlna, látky, šujtášky – v kombinácii s akrylom, prírodnými materiálmi, preparovanými listami. Ukážeme si možnosti paspartovania a rámovania.
Linoryt – lektor: Mgr. art. Andrej Mazúr
Účastníci workshopu si budú môcť vyskúšať techniku tlače z výšky – linoryt. Technika je typická silným kontrastom línií a plôch. Pracuje sa s rydlami, pričom vyryté miesta budú netlačiace a nevyryté časti budú po navaľkaní farbou tlačiace. Okrem papiera sa vyrytá matrica dá vytlačiť aj na plátennú tašku alebo tričko.
Suchá ihla – lektorka: Mgr. art. Martina Michnicová
Grafická technika suchá ihla má bohatú históriu a tradíciu. Táto technika sa stala obľúbenou už v období renesancie, najmä vďaka majstrovi Albrechtovi Dürerovi, ktorý s jej pomocou vytváral detailné grafiky s kontrastmi kresby, ktoré zdôrazňovali hĺbku a jemnosť diela.
Na workshope sa naučíme, čo je suchá ihla – technika, pri ktorej sa rytím na medenú platničku vytvárajú jemné línie a textúry. Tento proces budeme realizovať na platničkách vo formáte A5. Po dohode a podľa návrhov sa pustíme do leptu, kde bude vyrytá platnička následne leptaná v leptacom roztoku.
Kyanotypia – lektor: Ing. Šimon Klačko
Workshop sa zameriava na fotografickú techniku nazývanú fotochemická modrotlač. Budete mať jedinečnú príležitosť preskúmať históriu a techniku kyanotypie, jedného z najstarších procesov alternatívnej fotografie a spojiť ich s modernými postupmi fotografovania. Účastníci workshopu sa naučia vytvárať fotografie pomocou citlivých solí, ktoré reagujú na ultrafialové svetlo a tak vytvárajú modré a biele odtiene. Počas workshopu sa budeme zaoberať procesom prípravy a aplikácie citlivých solí na papier, vytvorením negatívov a ich následným použitím na vytvorenie fotografií.Workshop je vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých fotografov a umelcov, ktorí chcú preskúmať nové kreatívne možnosti v oblasti fotografie a alternatívnych procesov. V kombinácii kyanotypie a fotografie, s dôrazom na expozíciu, kompozíciu a tvorbu fotopríbehu, budú účastníci schopní vytvoriť jedinečné diela, ktoré výrazne zlepšia ich fotografické schopnosti a vnímanie fotografie ako média.
Portrétová fotografia a postprodukcia v Adobe Photoshop – lektor: Ing. Šimon Klačko
Workshop je zameraný na portrétnu fotografiu a následnú úpravu fotografií v programe Adobe Photoshop. Účastníci sa naučia fotografovať portréty v manuálnom režime, kde si osvoja prácu s expozičnými hodnotami ako sú clona, čas a ISO. Súčasťou workshopu bude aj práca s formátom RAW, ktorý poskytuje väčšiu flexibilitu pri úpravách. V druhej časti sa zameriame na spracovanie a retuš portrétu v programe Adobe Photoshop, kde účastníci získajú základy farebných korekcií, úpravy expozície a ďalších nástrojov na zvýraznenie detailov. Záverečná fáza bude venovaná príprave súboru na tlač, pričom si každý vytlačí svoj výsledný portrét. Tento workshop je ideálny pre začiatočníkov i mierne pokročilých fotografov, ktorí chcú rozšíriť svoje zručnosti v oblasti fotografovania a postprodukcie.
Tematické workshopy sa uskutočnia od 09:00 hod. do 16:00 hod. Cena kurzu pre účastníka predstavuje 60,00 EUR. Na internetovej stránke https://www.skolaumenia.sk/kurzy-pre-verejnost/ sú zverejnené prihlášky a anotácie ku jednotlivým workshopom.
Veríme, že si rezervujete aspoň jeden sobotný termín na vzdelávanie. V príjemnom prostredí našej školy a s odborným prístupom skúsených lektorov získate nové vedomosti a zručnosti. Tešíme sa na spoločné stretnutie.
Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy